West Side Rowing Club

National Team Athletes

 

Olympic_rings_with_transparent_rims.svg.png

OLYMPIC GAMES

          

PAN AMERICAN GAMES

 

1955    4- (Silver)                                                               1983    4X

            James Hewson                                                                   Scott Roop

            John Schnabel

            Ronald Cardwell

            Robert Saverwein

            Coach: Irv Treubel

 

1987    1X (Silver)                                                             1995

            Gretchen Weiner                                                              Donald Smith 8 (Gold)

            Coach: James McMullen                                               Donald Smith 2- (Gold)

                                                                                                            Thomas Murray 4+ (Gold)

                                                                                                            James Neil 4+ (Gold)

                                                                                                            Thomas Murray 2+ (Silver)

 

1999

            James Neil 8 (Gold)

            Thomas Murray 8 (Gold)

            Martin Crotty 4- (Silver)

 

worldrowing.png

ELITE WORLD CHAMPIONSHIPS

 

1958    4-                                                                             1976   

            Robert Uhl                                                                          Scott Roop LT 8 (Bronze)

            James Wynne

            James McMullen

            Erwin Fox

 

1977                                                                                    1979

            Joseph O’Connor LT 8                                                    Scott Roop LT 2X

            Scott Roop LT 8

 

1980                                                                                    1981

            Scott Roop ST 2X (Silver)                                              Scott Roop LT 1X (Gold)

                                                                                                             Scott Roop 2 X

                                                                                                             David Paschke LT 8

                                                                                                              Jerome Jacobi LT 8

 

1982                                                                                    1983

            Scott Roop LT 2X (Silver)                                              Ted Marks LT 4-

            Ted Marks LT 8

 

1989                                                                                    1990

            James Neil 4+                                                                      James Neil 8

 

1991                                                                                    1993

            James Neil 8                                                                        Thomas Murray 8 (Bronze)

            Thomas Murray 8                                                             Donald Smith 8 (Bronze)

 

1994                                                                                    1997

            Donald Smith 8 (Bronze)                                               Martin Crotty 4+

            Thomas Murray 4-                                                           Kevin Cotter 4-

            James Neil 4-

 

1998                                                                                    1999

            Martin Crotty 4+                                                               Kevin Cotter LT 8 (Gold)

            James Neil 4+                                                                      James Neil 2+ (Gold)

            Kevin Cotter 4-                                                                  Thomas Murray 4+ (Gold)

                                                                                                              Donald Smith 4-

 

2004                                                                                    2005

            Steve Coppola (Bronze)                                                  Steve Coppola (Bronze)

 

2006

            Steve Coppola 8 (Bronze)

            Cameron Booth LT 8

            Ted Sobolewski

 

JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS

 

1968    4-                                                                             1977    4-

            Robert Adams                                                                     Edward Burke

            Douglas Daigler                                                                 Thomas Doebliln

            Douglas White                                                                    Scott Buergin

            William Lawless                                                                 Jerome Jacobi

            Skip Bratz                                                                             Coach: James Schaab

            Coach: Charles Fontana

 

1978    2-                                                                             1986    4-

            Edward Burke                                                                    James Neil

            Scott Buergin                                                                     Jed Dietrich

            Coach: James Schaab                                                      Peter Manias

                                                                                                             Ted Haley

                                                                                                             Coach: Joseph Krakowiak

 

1989                                                                                    1993

            Thomas Murray 8 (Gold)                                              Martin Crotty 8 (Bronze)

 

1997                                                                                    1998

            Erin Becht 8 (Bronze)                                                     Erin Becht 8 (Bronze)

 

2001                                                                                    2002

            Mary Dobmeir 8                                                                Alex Petterson 8 (Bronze)

            Alexis Petterson 2-

 

2004                                                                                    2006

            Jack Vogelsang                                                                   Chris Courtin 8          

 

2010    4+

            R.J. Rubino

            Alan Amico

            Sean Johnson

            Kosta Gioulekas