West Side Rowing Club

National Team Athletes

 

Olympic.png

OLYMPIC GAMES

1936    4-                                                                                 1956    4+

            George Hague                                                                   Douglas Turner

            Eugene Fruehauf                                                             James Wynne

            Albert Sapecky                                                                  James McMullen

            James Thompson                                                            Ronald Cardwell

            Charles Fri                                                                          Edward Masterson

            Coach: Michael J. Broderick                                        Erwin Fox

                                                                                                            Coach: Irv Treubel

 

1992                                                                                        1996

            James Neil 4+                                                                    Donald Smith 8

                                                                                                            Thomas Murray 4-

                                                                                                            James Neil

                                                                                                            Kevin Cotter

                                                                                                            Tom Terhaar

 

2000                                                                                        2004

            Donald Smith 1X                                                              Tom Terhaar (Silver)

            Thomas Murray

            Kevin Cotter

            Tom Terhaar

 

2008                                                                                        2012

            Steven Coppola (Bronze)                                             Tom Terhaar (Gold)

            Tom Terhaar (Gold)

PAN AMERICAN GAMES

 

1955    4- (Silver)                                                               1983    4X

            James Hewson                                                                   Scott Roop

            John Schnabel

            Ronald Cardwell

            Robert Saverwein

            Coach: Irv Treubel

 

1987    1X (Silver)                                                             1995

            Gretchen Weiner                                                              Donald Smith 8 (Gold)

            Coach: James McMullen                                               Donald Smith 2- (Gold)

                                                                                                            Thomas Murray 4+ (Gold)

                                                                                                            James Neil 4+ (Gold)

                                                                                                            Thomas Murray 2+ (Silver)

 

1999

            James Neil 8 (Gold)

            Thomas Murray 8 (Gold)

            Martin Crotty 4- (Silver)

 

worldrowing.png

ELITE WORLD CHAMPIONSHIPS

 

1958    4-                                                                             1976   

            Robert Uhl                                                                          Scott Roop LT 8 (Bronze)

            James Wynne

            James McMullen

            Erwin Fox

 

1977                                                                                    1979

            Joseph O’Connor LT 8                                                    Scott Roop LT 2X

            Scott Roop LT 8

 

1980                                                                                    1981

            Scott Roop ST 2X (Silver)                                              Scott Roop LT 1X (Gold)

                                                                                                             Scott Roop 2 X

                                                                                                             David Paschke LT 8

                                                                                                              Jerome Jacobi LT 8

 

1982                                                                                    1983

            Scott Roop LT 2X (Silver)                                              Ted Marks LT 4-

            Ted Marks LT 8

 

1989                                                                                    1990

            James Neil 4+                                                                      James Neil 8

 

1991                                                                                    1993

            James Neil 8                                                                        Thomas Murray 8 (Bronze)

            Thomas Murray 8                                                             Donald Smith 8 (Bronze)

 

1994                                                                                    1997

            Donald Smith 8 (Bronze)                                               Martin Crotty 4+

            Thomas Murray 4-                                                           Kevin Cotter 4-

            James Neil 4-

 

1998                                                                                    1999

            Martin Crotty 4+                                                               Kevin Cotter LT 8 (Gold)

            James Neil 4+                                                                      James Neil 2+ (Gold)

            Kevin Cotter 4-                                                                  Thomas Murray 4+ (Gold)

                                                                                                              Donald Smith 4-

 

2004                                                                                    2005

            Steve Coppola (Bronze)                                                  Steve Coppola (Bronze)

 

2006

            Steve Coppola 8 (Bronze)

            Cameron Booth LT 8

            Ted Sobolewski

 

JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS

 

1968    4-                                                                             1977    4-

            Robert Adams                                                                     Edward Burke

            Douglas Daigler                                                                 Thomas Doebliln

            Douglas White                                                                    Scott Buergin

            William Lawless                                                                 Jerome Jacobi

            Skip Bratz                                                                             Coach: James Schaab

            Coach: Charles Fontana

 

1978    2-                                                                             1986    4-

            Edward Burke                                                                    James Neil

            Scott Buergin                                                                     Jed Dietrich

            Coach: James Schaab                                                      Peter Manias

                                                                                                             Ted Haley

                                                                                                             Coach: Joseph Krakowiak

 

1989                                                                                    1993

            Thomas Murray 8 (Gold)                                              Martin Crotty 8 (Bronze)

 

1997                                                                                    1998

            Erin Becht 8 (Bronze)                                                     Erin Becht 8 (Bronze)

 

2001                                                                                    2002

            Mary Dobmeir 8                                                                Alex Petterson 8 (Bronze)

            Alexis Petterson 2-

 

2004                                                                                    2006

            Jack Vogelsang                                                                   Chris Courtin 8          

 

2010    4+

            R.J. Rubino

            Alan Amico

            Sean Johnson

            Kosta Gioulekas